Liptov na jeseň je jedným z najkrajších miest na Slovensku. Vydajte sa z nášho Penziónu Mara a pivných kúpeľov Maravar na turistiku práve v tomto období.
Čereňová skala
Táto menej známa turistická atrakcia sa nachádza nad obcou Liptovská Anna v Chočských vrchoch. Zabudnite na akýsi výrazný kopec, no na jeho vrchole nájdete skalnú plošinu, ktorá vám ponúka krásne výhľady na Nízke Tatry či priehradu Liptovská Mara. Liptov na jeseň zvládnete aj bez lán, túra nebude problém aj menšie deti, navyše to všetko zvládnete možno aj do hodinky. Oproti Pravnáču, Choču či Prosečného vám táto skala určite nenavodí pocit strachu. Ide o skalné bralo, ktoré pripomína akúsi skalnú päsť a vytvára stolovú skalu. To značí, že na jeho vrchole sa nachádza výrazná plošinka, ktorá prekvapí úžasnými výhľadmi.
Túru odporúčame začať v nenápadnej dedinke Ižipovce, ktorej jasnou dominantou je práve toto bralo. Ďalšou alternatívou je odštartovať z dedinky Liptovská Anna. Cieľ svojej cesty spoznáte podľa dvojkríža, ktorí sa týči na okraji brala. Na skalnej plošine nájdete množstvo plochých skál, na ktoré si môžete sadnúť, oddýchnuť si a vychutnať si okolitú nádheru. Pokochajte sa pohľadom na Choč, Liptovský hrad, Pravnáč, hrebeň Nízkych Tatier či Veľkú Fatru. Prekvapením je nenápadná búdka na strome, ktorá skrýva vrcholovú knihu.
Liptovský hrad
Určite vám odporúčame navštíviť aj túto ruinu hradu na Liptove, ktorú môžete poznať aj pod názvami Liptovský Starý hrad či Sielnický hrad. Zvyšky tohto hradu stoja na vrchu Sestrič (999, 8 m. n. m.) v Chočských vrchoch. Ide o najvyššie položený hrad na Slovensku a zároveň aj jeden z najvyššie položených v strednej Európe. Jeho prvá písomná doložka sa datuje do roku 1262, kedy ho dal postaviť kráľ Belo IV. Na mieste zaniknutého hľadiska z 1. storočia pred našim letopočtom. Neskôr bol viackrát zničený. V 80. rokoch 20. storočia bol areál okolo hradu predmetom výskumu stredovekej archeológie, vďaka čomu boli zakonzervované a zrekonštruované jeho základy a objasnil sa jeho postupný vývin až do zániku. Turisti ocenili aj odkrytie zvyšok paláca, veží a dvoch cisterien, objavené bolo aj množstvo kováčskeho materiálu či striel. Prečo teda nevyužiť Liptov na jeseň aj na historické zážitky?
Na Liptovský hrad vyrazte z obce Kalameny. Počas sezóny sa pripravte na parkovné. Veľké turistické lákadlo vás čaká ešte pred samotným výstupom. Ide o termálny prameň so stálou teplou a mimoriadne liečivou vodou (33 stupňov Celzia). Kúpanie je zadarmo, liečivá voda je podobná tej z kúpeľov v Lúčkach.
Priamo od jazierka stúpate lesom a neskôr po lúke do Sedla pod Kráľovou. Tu si môžete oddýchnuť a pokochať sa krásnymi výhľadmi. Posledný úsek absolvujete po rebríku. Túru zvládnete bežným turistickým tempom do dvoch až troch hodín tam aj späť. Očakávajte 400 metrové prevýšenie. Túru zvládnete aj s deťmi. Ak ste nás navštívili aj s e-bikom či klasickým bicyklom, môžete pokračovať Kalamenianskou dolinou až do oravskej Malatínnej. Odporúčame navštíviť aj obec Lúčky, ktorá disponuje vodopádom, kúpeľným mestečkom či diviačou oborou.
Liptov na jeseň na Babkách a Sivom vrchu
Sivý vrch je označovaný za jeden z najkrajších vrhov Slovenska. Ak k tomu pridáme vyhliadkové Babky, Liptov na jeseň ponúkne skvelý jesenný turistický zážitok. Nami predstavený okruh má 17,6 km a v rámci prevýšenia absolvujete 1365 m stúpania a 1365 m klesania. Ide o celodenný výlet, v rámci ktorého bude váš najnižší bod v 750 m. n. m. a ten najvyšší v 1805 m. n. m. Vyspíte sa v Chate pod Náružím.
Trasa: Bobrovecká Vápenica – rázcestie pod Sokolom – rázcestie pod Babkami – Babky – sedlo Predovratie (Predúvratie) – Veľká kopa – sedlo Priehyba – Sivý vrch – sedlo Priehyba – Veľká kopa – sedlo Predovratie (Predúvratie) – Chata pod Náružím – rázcestie pod Babkami – rázcestie pod Sokolom – Bobrovecká Vápenica
Cestu odštartujte na parkovisku pod kalváriou na Bobroveckej Vápenici. Už po krátkom čase môžete obdivovať krásy Liptova, a to dokonca aj sediac na viacerých lavičkách. Výstup po trávnatom hrebeni s krásnymi výhľadmi nad hornou hranicou lesa sa začína cca 400 m od rázcestia pod Babkami. Na pravej strane sa objaví známe trojvršie Pachoľa – Baníkov – Príslop s mohutnou dolinou Parichvost. Na vrchole Babiek je krásny výhľad na všetky svetové strany. Pokochajte sa pohľadom na mnohé pohoria severného Slovenska, hrebeň Nízkych Tatier, Liptovskú Maru, Kľak, Krivánsku Fatru vrátane Rosutcov, Babiu goru v Oravských Beskydoch či Martinské Hole.
Následne pokračujte smerom na sever po hôľnom hrebeni Babiek. Pomedzi kosodrevinu sa dostanete do sedla Priehyba pod Sivým vrchom. Po výstupe na skalnatý vrchol sa vám otvára pohľad na oravskú stranu. Po zelenej značke sa vraciate späť do sedla Predovratie, následne sa dostanete k turistickej chate pod Náružím (tá sa nachádza na už vyššie spomenutej poľane Červenec). Na záver pokračujte v zostupe cez Červenec smerom na rázcestie pod Babkami, kde sme sa opäť pripojili na zelenú značku. Odtiaľ nasledoval zostup opäť na Bobroveckú Vápenicu.
Iľanovská dolina
Liptov na jeseň ponúka možnosti aj cyklistických výletov. Čo tak cyklotrasa číslo 2407? Z nášho penziónu sa prepravte na aute alebo bicykloch priamo do Iľanova. Postupne miniete smerovník v nadmorskej výške 664 metrov nad morom s modrou značkou vedúcou do výšky 1550 metrov až na poludnicu. Dolinou vedie potok Iľanovka, zastaviť sa môžete aj pri malej vodnej nádrži, ktorá ponúka možnosť opekať si. Zážitkovým miestom je aj krásna studnička s pekne upraveným okolím, vydlážená plochými kameňmi. Nájdete tu aj lavičky či hrnčeky. V prípade dažďa sa môžete skryť v malom drevenom domčeku.
Zaujímavou lokalitou po ceste sú aj Za vrátami, kde nájdete obrovské skalné bralá pokryté bujnou vegetáciou. Akoby ste sa ocitli v pralese…Po zeleno značenom chodníku môžete vystúpiť do Iľanovského sedla, odkiaľ sa dostanete až do Demänovskej doliny. Po žltej pokračujete do Sedla pod Kúpeľom, odkiaľ si vyšliapete na Krakovu hoľu s krásnymi výhľadmi.
Ak patríte k peším turistom, otvárajú sa vám ďalšie veľké možnosti na výlety. Ide o málo navštevovanú dolinu, ktorá je však turisticky veľmi zaujímavá. V dolnej časti je široká, smerom na sever sa zužuje. Je dlhá 9 km a rozrezáva dolomity a triasové vápence v Nízkych Tatrách. Zo západu ju ohraničujú vrchy Kurence, Demänovská hora, Pusté a Magura. Z východu Končistý vrch, Bodová, Kliny, Kípeľ a Poludnica, zo severu ju uzatvára Krakova hoľa a Poludnica.
Liptov na jeseň v Kvačianskej doline a mlynoch v Oblazoch
Liptov na Jeseň ponúka krásne prostredie aj v Kvačianskej doline. A jej klenotom sú určite mlyny oblazy. Výlet začnite v dedine Kvačany. Odtiaľ sa dostanete do lokality Oblazy, kde vás čakajú dva drevené vodné mlyny. Oku lahodiace zážitky vás ale neminú už po ceste za nimi. Nevynechajte vyhliadku Malý Roháč s krásnymi výhľadmi. Vráťme sa ale k hlavnej atrakcii. Na sútoku Kvačianky, Borovianky a Ráztockého potoka sa nachádzajú drevené kolesové vodné mlyny. Ide o veľkú raritu a jednu z posledných funkčných technických pamiatok čo sa týka slovenskej prírody.
Pôvodne tu fungovali štyri mlyny, no v 19. storočí sa musel ten pod Roháčom skloniť ničivej veľkej vode. Bučkovský dolný mlyn bol postavený na začiatku 19. storočia. Pokochajte sa jeho dvoma kolesami, ktoré poháňali mlynské zariadenie aj staršiu pílu. Tá je dostupná aj dnes v zrekonštruovanom stave. Gejdošovský horný mlyn tu pôvodne stál od prvej polovice 19. storočia. Slúžil na potreby miestnych obyvateľov. Dnes sú k dispozícii zrekonštruované mlynské zariadenie či pozostatky zo starej histórie mlyna. Tretí mlyn slúžil ako furmanská krčma.
Mlyny sa dočkali záchrany zo strany pamiatkarov v roku 1980. V posledných rokoch sa dokonca uviedol do prevádzky aj horný mlyn. Vy sa tak môžete tešiť na spoznanie technológie mletia múky starodávnym spôsobom. Zaujímavé informácie vám poskytnú dobrovoľníci, ktorí tu žijú podľa vzoru svojich predkov, v lone krásnej prírody Kvačianskej doliny bez elektriny. Priamo dnu sa dostanete do dolného aj horného mlyna. V rámci náučného chodníka Prosiecka a Kvačianska dolina navštívte aj samotu Ráztoky, kde žije ľudový rezbár. Turistiku si môžete predĺžiť aj smerom na Huty a Západné Tatry.
Demänovské jaskyne
Ak bude jesenné počasie počas návštevy nášho Penziónu Mara a pivných kúpeľov Maravar v Liptovskom Trnovci vrtošivé, turistické zážitky môžete získať aj v interiérových priestoroch. A na to ideálne poslúžia Demänovské jaskyne. Liptov na jeseň totiž ponúka aj takéto zážitky.
Prvou je Demänovská ľadová jaskyňa. Tá predstavuje severnú časť svetoznámych Demänovských jaskýň. Je známa najmä vďaka výskytu trvalej ľadovej výplne, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov, vzácnou jaskynnou faunou či bohatou históriou.
„Vzhľadom k predchádzajúcim slabým zimám došlo k masívnemu úbytku ľadu v Demänovskej ľadovej jaskyni. Úbytky ľadu za posledných viac ako 10 rokov v letnom období sú ďaleko vyššie ako prírastky v zime. Jaskyňa sa vplyvom dopadov klimatickej zmeny dostala na minimum ľadovej výplne za posledných približne 70 rokov. V súčasnosti sa ľad vyskytuje len v najnižšej časti jaskyne, avšak iba podlahový. Ľadové kvaple a stĺpy v jaskyni teraz neuvidíte. Obdivovať ich môžete len na starších fotografiách. Stále dúfame, že prídu aj lepšie časy a že nie sme jedni z posledných ľudí, ktorí v jaskyni videli ľad,“ hovorí miestny správca.
Demänovskú ľadovú jaskyňu považujeme za druhú najväčšiu na území Slovenska. Ide však o historicky známe miesto, o ktorom sa vedelo už v stredoveku. Pre bežných návštevníkov bola sprístupnená na konci 19. storočia. Dnes disponuje štyrmi poschodiami s dĺžkou okolo dva a pol kilometra. Počas návštevy vám bude k dispozícii 850 metrov trasy. Miestne kvaple a vodopády sa v súčasnej podobe vyskytujú niekoľko storočí. V minulosti jaskyňu sprevádzali rôzne zaujímavé historky. Napríklad sa verilo, že tu žijú draky, preto dostala názov Dračia jaskyňa.
Odporúčame navštíviť aj Demänovskú jaskyňu slobody. Tá sa nachádza 13 km južne od Liptovského Mikuláša na pravej strane Demänovskej doliny. Odtiaľ to máte len na skok do známeho lyžiarskeho strediska Jasná. V jaskyni sa nachádza čarokrásne jazierko, bohatá sintrová výplň rozličných farieb či tajuplný tok Demänovky. Túto jaskyňu považujeme za najnavštevovanejšiu a najpopulárnejšiu na Slovensku.
Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Dlhý okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je asi 60 min, pri veľkom okruhu približne 100 min. Priemerná teplota v jaskyni je od 6,1 do 7°C.
V rámci tradičného okruhu si vychutnajte prehliadku najzaujímavejších riestorov systému Demänovských jaskýň. Tie sú verejnosti prístupné od 5.5.1933. Tento okruh je známy svojimi stropovými korytami, typickými riečnymi modelovanými chodbami, krasovými jazierkami, podzemnou riekou Demänovka či unikátnymi sintrovými formami. Vo vyšších úrovniach steny, pukliny a stropy zdobené bohatou kvapľovou výzdobou. Zastávky sú na najzaujímavejších miestach s odborným výkladom, zameraným na genézu a históriu jaskyne s popisom jednotlivých častí.
Okrem tradičného okruhu tu nájdete aj pričlenenú časť Veľký dóm. Ide o najrozmernejší podzemný sprístupnený priestor na Slovensku s mäkkým čistobielym sintrom a podzemným riečiskom. Druhá časť – Ružová sieň a Kráľova galéria, časť morfologicky najpestrejšej výzdoby v DJS, unikátne jaskynné lekná a jazerné špongiovité tvary, jaskynné perly a množstvo tvarov sintrovej výzdoby po celom úseku tejto časti.
Navštívili ste Liptov na jeseň aj vy? Podeľte sa s našimi návštevníkmi o vaše zážitky.

Keď je práca tvojim koníčkom – takto nejako by som charakterizoval moje pôsobenie v projekte Maravar. Poskytnúť informácie pre našich priateľov ohľadom piva či pozitívnych zdravotných účinkoch pivného kúpeľa ma na jednej strane baví, na druhej dúfam, že takto dokážem pomôcť aj vám vyriešiť vaše zdravotné problémy či len skvelo zrelaxovať. Na zdravie!