Kúpanie na Liptove patrí medzi najväčšie lákadlá tohto regiónu. A že je z čoho zvoliť, o tom vás presvedčíme v našom novom blogu.
Kalameny
Mnohí ľudia túto atrakciu nepovažujú len za najlepšie kúpanie na Liptove ale možno aj na Slovensku. A to sa bavíme aj o zahraničných turistoch. Paradoxom je, že mnoho z našich návštevníkov o tomto termálnom prameni ani len netušia. A to je možno aj dobre. Stále ide o miesto, ktoré nie je ľuďmi až tak objavené, teda tam máte možnosť zažiť oddych aj s patričným súkromím. Termálny prameň Kalameny resp. Medokýš ponúka bezplatný a príjemný relax v teplej minerálnej vode. Toto jazierko sa nachádza pri vstupe do Kalamenskej doliny, hneď za rovnomennou obcou. Dostupnosť je skvelá, keďže je lokalizovaný v blízkosti diaľnice. Veľkým plusom je aj zrekonštruovanie cesty, aj keď ešte možno nie na úplne požadovanú kvalitu. Ale progres je badateľný. Po okúpaní alebo pred ním sa môžete zatúlať po Chočských vrchoch.
Čo sa týka vody, ide o umelý vrt z roku 2000 s teplou vodou, ktorá si počas celého roka drží približne teplotu 33 stupňov Celzia. Okúpať sa môžete aj v noci. Umelé jazierko má rozmery 20×10 metrov. Jazierko vzniklo v rámci prieskumného vrtu, konkrétne v hĺbke 500 metrov. To spôsobilo vyvieranie vody. V tejto hĺbke má dokonca teplotu až 38 stupňov Celzia. Pôvodne bola voda v jame s blatistými brehmi. Pred pár rokmi sa ale obec rozhodla jazierko aj okolie skultúrniť. Pribudli nové lavičky, bufet, umelé osvetlenie aj sociálne zariadenia. Do jazierka nasypali štrk.
Mekodýš patrí medzi asi 90 prameňov v Liptovskej Kotline. Vývery sú viazané na hlboké zlomové poruchy okrajov tejto kotliny. Tento konkrétne vyviera spod náplavov potoka v ústí Kalamenskej doliny, kde sa nachádza aj križovanie pozdĺžneho podtatranského zlomu. Dôležitá je dotácia dažďovou vodou z okolia Chočských vrchov. Tá sa následne dostáva di podlažia, kde prebieha proces rozpustenia vápencov a dolomitov. Takto sa zohrieva a obohacuje o chemické zložky.
Spomenúť musíme blahodarne účinky na ženské ochorenia či pohybový aparát. Tie môžeme porovnať aj s neďalekým prameňom v Lúčkach, ktorým sa budeme venovať aj v tomto článku. Akými bonusom je výver vody na povrchu, ktorý vytvára fontánku, okolo ktorej sa môžete posadiť a nechať sa masírovať týmto tlakovým prúdom. Voda je slabo mineralizovaná, sfarbenie je jemne oranžové. Pripraviť sa musíte na silný sírny zápach.
Liptovská Mara
Doslova na niekoľko krokov to máte z nášho Penziónu Mara k vodnej ploche Liptovská Mara. Ide o najväčšiu vodnú plochu na Slovensku, preto môžete počuť jej časté pomenovanie ako Liptovské More. Aby sme sa mohli tešiť z jej krás, za obeť muselo „padnúť“13 obcí. A práve Liptovský Trnovec, kde sídlime, sa podarilo aspoň čiastočne zachrániť. Mara ponúka niekoľko štýlových kempingov s mobilnými domami, no ubytovať sa môžete aj vo vlastných stanoch či karavanoch.
Za najlepšiu pláž sa považuje práve tá „naša“ v „Liptovskom Trnovci. Ponúka množstvo vodných aktivít, okrem plávania si tak užijete napríklad vodný bicykel, čln či skúter. Takto si môžete aj priamo z vody pozrieť celé okolie. Mara je obľúbená aj pre rybárov. A čo tak vyhliadkové plavby? Potešia mladších aj starších. Zaujímavá je aj pláž pri kostole Panny Márie, ktorá sa nachádza na hrádzi medzi kostolom a prístaviskom. Ide o štrkovopiesočnatú pláž.
Tatralandia Liptovský Mikuláš
Len pár kilometrov od Maravaru si môžete užiť kúpanie na Liptove s prívlastkom „najväčší aquapark na Slovensku“. Navštíviť ju môžete celoročne vďaka termálnej vode. Momentálne sa tu nachádza 14 bazénov, z toho je jeden plavecký a dva termálne. Minimálna teplota vody je 24 stupňov Celzia, najvyššia 40 stupňov Celzia. Termálne kúpalisko nájdete v mestskej časti Liptovský Mikuláš – Ráztoky. Tešiť sa môžete na čistú a termálnu vodu ale aj množstvo rôznych atrakcií. Voda má vhodné vlastnosti aj vďaka tomu, že vyviera v hĺbke viac ako 2500 m.
Čo sa týka liečivých účinkov, môžeme spomenúť napríklad dýchacie a pohybové ústrojenstvo. Za výnimočné nie len na Liptove môžeme označiť aj to, že sa v nej ako v jedinej svojho druhu nachádza aj časť morských vôd z paleogénneho mora (to sa tu nachádzalo pred 40 miliónmi rokov). Morská soľ sa využíva aj v niektorých bazénoch, a to tak, že sa odparí z vody zo Stredozemného mora. Nemá nepríjemný zápach, soľ jej dodáva špeciálne zdravotné účinky a netreba tak využívať chlór na dezinfekciu.
Kúpele Lúčky
V blízkosti spomenutých Kalamien sa nachádzajú aj jedny z najznámejších kúpeľov – Lúčky. Odborníci ich považujú medzi tie najefektívnejšie liečebné metódy na Slovensku. Kúpanie na Liptove vám tak môžu priniesť naozaj skvelé zdravotné účinky. A v čom je čaro tejto liečby? Balneologické metódy sú postavené na nešpecifickom, všeobecnom účinku, ktorý by mal pozitívne ovplyvniť celkový stav návštevníkov. Dokázané sú hlavne pozitívne preladenia či uzdravenia vegetatívnych funkcií organizmu. Veľmi dôležitým faktorom je termálna minerálna voda kúpeľného prameňa Valentína, ktorý disponuje teplotou 32 stupňov Celzia. Spomenúť ale môžeme aj termálnu vodu z prameňa HGL-3, ktorá sa v prirodzenej vode využíva vo všetkých separátnych kúpeľoch aj bazénoch. Miestnu termálnu vodu klasifikujeme ako prírodnú, slabo mineralizovanú, liečivú, vápenato-horečnatú, síranovo-hydrouhličitanovú, hypotonickú, uhličitú a vlažnú.
A čo sa tu vlastne lieči? Odporúčame návštevu hlavne pre ľudí, ktorých trápia choroby tráviaceho traktu, onkologické choroby, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, nervové ochorenia, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, choroby pohybového ústrojenstva či osteoporóza.
Jánska kaďa v Liptovskom Jáne
Ak spomíname kúpanie na Liptove, určite nemôžeme vynechať aj túto zaujímavú prírodnú atrakciu. Na začiatku Jánskej doliny sa totiž nachádzajú aj minerálne pramene Teplica a Kaďa. Turistov láka aj tým, že ide o bezplatnú atrakciu, no dôležité je aj dobré udržiavanie okolitého areálu. Najdôležitejšie sú ale liečivé vlastnosti samotnej vody. Nejde o žiadne ďalšie preplnené kúpalisko s bazénmi, stále sa ho darí udržiavať v pôvodnom prírodnom dojme. Ide teda o akýsi prírodný wellness.
Voda disponuje teplotou 20 stupňov Celzia. Možno sa vám to zdá málo, no po čase strávenom v nej vás určite prehrejú bublinky prameňa. Plyny v nej zaujímavo pôsobia na pokožku jemným štípaním, čo pozitívne prehreje tkanivá aj zaťažené kĺby. Je dokázané, že táto voda lieči už po prvej dvadsaťminútovej kúre. Ak vám nevadí akýsi vajcovkový zápach (voda obsahuje viacero síranov), určite si tu veľmi dobre oddýchnete. Prameň totiž nie je preťažený. V blízkosti sa nachádza aj pitný termálny prameň Teplica.
Minerálny prameň Bešeňová
Ďalšie kúpanie na Liptove je možné vďaka travertínovým ložiskám v Bešeňovej. Tie sa dokonca stali chránenou prírodnou pamiatkou už v roku 1984. Vznikli vyzrážaním termálnych a minerálnych prameňov, ktoré sú mimoriadne bohaté na uhličitan vápenatý. Tento prírodný potenciál sa využil na to, aby tu v deväťdesiatych rokoch vyrástol vodný park. No táto lokalita sa využívala ako prírodné kúpalisko aj skôr. Geotermálny vrt bol vybudovaný v roku 1987 a disponuje teplotou 60,5 stupňov Celzia. Zdroj bol narazený v hĺbke 1998 metrov.
Geotermálna voda disponuje draslíkom, vápnikom. Sodíkom, oxidom dusnatým, chlórom, železom, sirovodíkom, lítiom, mangánom kyselinou kysličitou. Voda priaznivo pôsobí na dýchacie a pohybové ústrojenstvo, spomeňme aj pozitívne účinky na psychiku vďaka lítiu. Relax si tu užijete v osemnástich bazénoch, ktorých plocha predstavuje viac ako 60 000 metrov štvorcových. Nenachádza sa tu len klasická hnedá termálna voda ale aj číra.
Pivný kúpeľ v Maravare
Nakoniec vám predstavíme kúpanie na Liptove, ktoré sme pre vás pripravili priamo u nás v Maravare. Pivo je liekom už po tisíce rokov, preto sme sa rozhodli ponúknuť návštevníkom jeho liečivé účinky aj v rámci pivného kúpeľa. Ten vám prinesie množstvo pozitívnych účinkov pre váš organizmus. Spomeňme napríklad zvýšenie srdcovej činnosti, upokojenie bolesti chrbtice a kĺbov, detoxikáciu tela, doplnenie proteínov, vitamínov a sacharidov, liečbu kožných chorôb (lupienka, akné, vyčistenie pórov, celulitída), upokojujúce účinky na svaly, pleť a vlasy, zníženie stresu, omladenie pokožky, prekrvenie končatín či zlepšenie krvného obehu. Pivný kúpeľ pripravujeme z podobných surovín, z akých varíme aj pivo.
Momentálne máme k dispozícii tri balíčky procedúr. Klasický pivný kúpeľ začína aperitívom pivovicou Maravar (48% alk.). Nasleduje samotný pivný kúpeľ (60 minút), počas ktorého si môžete vychutnať aj neobmedzené pitie nášho piva. Po kúpeli vás obdaríme krígľom s logom Maravar. V balíčku Štandard sa taktiež nachádza úvodný aperitív, ktorý je však doplnený aj o predjedlo (domáca pomazánka a pivný praclík). Pivný kúpeľ tu taktiež trvá hodinu. Nasleduje polhodinový rašelinový zábal a lokálna masáž pre dve osoby (30 minút). Nechýba ani darček v podobe krígľa. Najobľúbenejším je určite Balíček VIP. Po aperitíve a predjedle si užijete až 90 minútový pivný kúpeľ. Na ten sa naladíte polhodinovou infrasaunou. Aby vám nevyhladlo, pripravili sme pre vás aj občerstvenie z lokálnych surovín. Na záver vás čaká pivná masáž pre dve osoby v trvaní 30 minút.
Zaujal vás tento článok? Navštívte web projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci a prečítajte si ďalšie blogy o krásach Liptova, pive či pozitívnych účinkoch nášho wellness pre váš organizmus.

Keď je práca tvojim koníčkom – takto nejako by som charakterizoval moje pôsobenie v projekte Maravar. Poskytnúť informácie pre našich priateľov ohľadom piva či pozitívnych zdravotných účinkoch pivného kúpeľa ma na jednej strane baví, na druhej dúfam, že takto dokážem pomôcť aj vám vyriešiť vaše zdravotné problémy či len skvelo zrelaxovať. Na zdravie!